Laserové rezanie bolo kedysi vyhradené pre návrhy haute couture. Ale ako spotrebitelia začali po tejto technike túžiť a technológia sa stala ľahšie dostupnou pre výrobcov, stalo sa bežným vidieť laserom rezaný hodváb a kožu v kolekciách konfekcie na móle.
ČO JE LASEROVÉ REZANIE?
Rezanie laserom je metóda výroby, ktorá využíva laser na rezanie materiálov. Všetky výhody – extrémna presnosť, čisté rezy a zatavené okraje látky, ktoré zabraňujú strapkaniu – robia túto metódu dizajnu veľmi obľúbenou v módnom priemysle. Ďalšou výhodou je, že jedna metóda sa dá použiť na rezanie mnohých rôznych materiálov, ako je hodváb, nylon, koža, neoprén, polyester a bavlna. Rezy sa tiež robia bez akéhokoľvek tlaku na látku, čo znamená, že žiadna časť procesu rezania nevyžaduje dotyk odevu s ničím iným ako laserom. Na látke nezostávajú žiadne nechcené stopy, čo je obzvlášť výhodné pre jemné látky, ako je hodváb a čipka.
AKO FUNGUJE LASER?
Tu sa veci stávajú technickými. Na laserové rezanie sa používajú tri hlavné typy laserov: CO2 laser, neodýmový (Nd) laser a neodýmový ytriovo-hliníkovo-granátový (Nd-YAG) laser. CO2 laser je vo väčšine prípadov metódou voľby, pokiaľ ide o rezanie nositeľných tkanín. Tento konkrétny proces zahŕňa vystrelenie vysokoenergetického laseru, ktorý reže tavením, spaľovaním alebo odparovaním materiálu.
Na dosiahnutie presného rezu prechádza laserový lúč cez trubicovité zariadenie, pričom sa odráža od niekoľkých zrkadiel. Lúč nakoniec dosiahne ohniskovú šošovku, ktorá zameria laser na jedno miesto na zvolenom materiáli na rezanie. Množstvo materiálu, ktoré laser režú, je možné upraviť.
CO2 laser, Nd laser a Nd-YAG laser generujú koncentrovaný svetelný lúč. Rozdiely v týchto typoch laserov však robia každý z nich ideálnym pre určité úlohy. CO2 laser je plynový laser, ktorý produkuje infračervené svetlo. CO2 lasery sa ľahko absorbujú organickými materiálmi, vďaka čomu sú prvou voľbou, pokiaľ ide o rezanie látok, ako je koža. Nd a Nd-YAG lasery sú naopak lasery v pevnej fáze, ktoré sa spoliehajú na kryštál na vytvorenie svetelného lúča. Tieto vysokovýkonné metódy sú vhodné na gravírovanie, zváranie, rezanie a vŕtanie kovov; nie práve haute couture.
PREČO BY MALO MAŤ BYŤ ZÁLEŽITÉ?
Pretože si ceníte pozornosť venovanú detailom a presné strihy látok, vy, módna nadšenkyňa, vy. Rezanie látok laserom umožňuje mimoriadne presné strihy bez toho, aby ste sa látky dotkli, čo znamená, že odev je vyrobený čo najmenej poškodený výrobným procesom. Rezanie laserom ponúka takú presnosť, akú by ste dosiahli, keby sa návrh robil ručne, ale oveľa rýchlejšie, vďaka čomu je praktickejšie a zároveň umožňuje nižšie ceny.
Existuje tiež argument, že dizajnéri, ktorí používajú túto výrobnú metódu, sú menej náchylní na kopírovanie. Prečo? Nuž, zložité vzory sa ťažko reprodukujú presne. Samozrejme, tí, ktorí kopírujú, sa môžu snažiť znovu vytvoriť originálny vzor alebo sa môžu inšpirovať konkrétnymi rezmi, ale použitie laserových rezov konkurencii výrazne sťažuje vytvorenie identického vzoru.