Laserové spracovanie je najbežnejšou aplikáciou laserových systémov. Podľa mechanizmu interakcie medzi laserovým lúčom a materiálom možno laserové spracovanie zhruba rozdeliť na laserové tepelné spracovanie a fotochemické reakcie. Laserové tepelné spracovanie je použitie laserového lúča na povrchu materiálu na vytvorenie tepelných efektov na dokončenie procesu, vrátane laserového rezania, laserového značenia, laserového vŕtania, laserového zvárania, úpravy povrchu a mikroobrábania.
Vďaka štyrom hlavným charakteristikám: vysokému jasu, vysokej smerovosti, vysokej monochromatičnosti a vysokej koherencii, priniesol laser niektoré vlastnosti, ktoré iné metódy spracovania nie sú dostupné. Keďže laserové spracovanie je bezkontaktné, nedochádza k priamemu vplyvu na obrobok ani k mechanickej deformácii. Pri laserovom spracovaní nedochádza k opotrebovaniu „nástroja“ ani k pôsobeniu „reznej sily“ na obrobok. Pri laserovom spracovaní má laserový lúč vysokú hustotu energie, rýchlosť spracovania a lokálne spracovanie, pričom miesta, ktoré nie sú ožiarené laserom, nemajú žiadny alebo minimálny vplyv. Laserový lúč sa ľahko vedie, zaostruje a smeruje, čo umožňuje jednoduché a jednoduché spracovanie s CNC systémami na obrábanie zložitých obrobkov. Preto je laser mimoriadne flexibilnou metódou spracovania.
Ako pokročilá technológia sa laserové spracovanie široko používa pri výrobe textílií a odevov, obuvi, koženého tovaru, elektroniky, papierenských výrobkov, elektrických spotrebičov, plastov, leteckého a kozmického priemyslu, kovov, obalov a strojov. Laserové spracovanie zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu pri zlepšovaní kvality výrobkov, produktivity práce, automatizácii, zabezpečovaní čistoty a znižovaní spotreby materiálu.
Laserové gravírovanie a dierovanie kožených odevov